PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=11889}

Za garść dolarów

Per un pugno di dollari
7,8 46 822
oceny
7,8 10 1 46822
7,4 21
ocen krytyków
Za garść dolarów
powrót do forum filmu Za garść dolarów

Jedna kwestia

ocenił(a) film na 10

Dlaczego bohater kreowany przez Clinta w trylogii dolarowej określany jest jako "człowiek bez imienia"? Wszak w "Fistfull of dollars" (wersja anglojęzyczna" kilkaktotnie okręslany jest mianem Joe.A w "For a few dollars more" występuje jako Monco.

użytkownik usunięty
dekiel69

Jeżeli chodzi o "For a few dollars more" "imię" Monco jest raczej przezwiskiem. Może nie zauważyłeś, ale postać Clinta Eastwooda uderza swoich preciwników tylko lewą ręką, stąd przezwisko "Monco', które mozna tłumaczyc jako "Mańkut", czyli "Leworęczny". Ot, cała tajemnica. (Swoją drogą w "Dobrym, złym i brzydkim" Bezimienny również w bardzo charakterystyczny sposób uderza lewą ręką Tuco)
Co do Joe z "Za garść dolarów" to też nie było imię granej przez Clinta postaci, ale teraz nie pamiętam dlaczego tak było, jak sobie przypomnę to napiszę :)

ocenił(a) film na 10

Dzięki za wyjaśnienia.Oczywiście wyszły moje braki lingwistyczne (poliglota ze mnie żaden). A co do imienia "Joe" - tak zwraca się do Eastwooda dwukrotnie w filmie stary grabarz.Nie ma jednak sceny w której Clint sam by się tak przedstawił.

użytkownik usunięty
dekiel69

Ze mnie też żaden poliglota, więc nie wpadaj w kompleksy :)

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones